BA.5 varyantı nedir? İşte en sık görülen 20 semptom!

Sağlık Bakanlığı haftalık Kovid-19 verilerinin açıkladı. Son zamanlarda artan vaka sayılarının ardından gündeme gelen Koronavirüs'te yeni bir varyant ortaya çıktı. Omicron alt varyantı olarak adlandırılan BA.5 diğer varyantlara göre daha hızlı bulaştığından dikkatleri üzerine çekti. Tehlikeli bir şekilde artış göstermeye devam eden Koronavirüs belirtilerinde değişiklikler gözlemlendi.

KORONAVİRÜS BA.5 VARYANTI NEDİR?

Omicron'un alt varyantı olan BA.5, koronavirüs'ün şimdiye kadarki en hızlı yayılan varyantı olarak biliniyor.

YENİ SEMPTOMLAR AÇIKLANDI!

İngiltere'de Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) tarafından koronavirüse yakalanan kişilerin bildirdiği yeni semptomlar açıklandı. Koronavirüs'ün şimdiye kadarki hızlı yayılan varyantı olan BA.5 semptomları belli oldu.

BA.5 VARYANTI BELİRTİLERİ NELER?

17 bin 500 kişinin verilerine göre hazırlanan yeni semptomlarda ilk sırada boğaz ağrısı yer alırken, yüksek ateş, koku ve tat kaybı gibi belirtilerin görülme sıklığı azaldı. İşte, en sık görülen koronavirüs BA.5 belirtileri:
 
Koku Kaybı - %10
Kulak Ağrısı - %11
Nefes Darlığı - %11
Terleme veya Titreme - %12
Ateş - %13
Göğüs Ağrısı - %13
Koku Hissi Değişimi - %13
Göz Ağrısı - %14
Lenf Bezlerinin Şişmesi - %15
Baş Dönmesi - %18
Kas Ağrısı - %25
Yorgunluk - %27
Hapşırma - %32
Ses Kısılması - %35
Balgamlı Öksürük - %37
Burun Akıntısı - %40
Kuru Öksürük - %40
Burun Tıkanıklığı - %40
Bağ Ağrısı - %49
Boğaz Ağrısı - %58

5 TEMEL SEMPTOMU BULUNUYOR!

BA.5 varyantının beş temel semptomu; Öksürük, Burun akıntısı, Boğaz ağrısı, Yorgunluk, Baş ve kas ağrıları

GÜN GÜN BA.5 BELİRTİLERİ

    0. GÜN
 
    Enfeksiyon, Koronavirüs bulaşmış biriyle yakın temastan sonra başlar. Bir kişi konuştuğunda, şarkı söylediğinde, öksürdüğünde veya hapşırdığında, Covid parçacıkları taşıyan tükürük damlacıkları etrafa salınır. Virüs miktarı duruma göre değişiklik gösterir.
 
1. 2. VE 3. GÜN: KULUÇKA
 
Sars-CoV-2 vücudumuzun ilk hücrelerini istila etmeyi başardıktan sonraki adım, etki alanını genişletmek. İstila edilen her hücre binlerce kopya saldıkça, virüs organizmada daha çok ilerliyor. Virüsün varlığının tespit edilemediği bu sessiz evrim dönemi kuluçka olarak biliniyor.
 
4. VE 14. GÜN: SEMPTOMLARIN BAŞLANGICI VE GELİŞMESİ
 
Virüs üst solunum yollarında, yani burun, ağız ve boğazda ilerlerken, sonunda ona karşı saldırı başlatan bağışıklık sistemiyle karşılaşır.
İlk savunma hattı, Çin'deki Zhejiang Üniversite Hastanesi'nde iki araştırmacı tarafından 2021'de yayımlanan bir makalede detaylandırıldığı gibi nötrofiller, monositler ve "doğal öldürücüler" olarak adlandırılan hücreleri içerir.
 
Zamanla, viral istilaya daha organize şekilde karşılık veren T lenfositleri ve antikorları serbest bırakan B lenfositleri gibi diğer bağışıklık birimleri devreye girer.
 
15. GÜN VE SONRASI: BİTİŞ
 
Koronavirüs ile ilk temastan yaklaşık iki hafta sonra, bağışıklık sistemi genellikle "savaşı kazanır". Aşılar buna yardımcı oluyor, çünkü vücudun savunma mekanizmasının patojenle temas etmeden önce bile onunla savaşmak için "eğitilmesini" sağlar.
 
 
Bazı durumlarda ise, virüs akciğer gibi hayati organlara ulaşmayı başararak ciddi iltihabi durumlara yol açar. Bu durumlar genellikle acil müdahale gerekir ve ölüm riski yükselir.
 
Bununla birlikte, iyileşen hastalar için bile semptomların aylarca, hatta yıllarca sürdüğü uzun süreli Covid riski var.
 
 
Bu durum hala belirsiz olsa da, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), koronavirüslü kişilerin yüzde 13,3'ünün semptomlarının bir ay veya daha uzun süre devam ettiğini tahmin ediyor.
 
Ayrıca CDC'ye göre, hastaneye gitmesi gereken Covid hastalarının yüzde 30'undan fazlası altı ay sonra hala yorgunluk ve nefes alma sorunlarından kaygı ve eklem ağrısına kadar çeşitli rahatsızlıklar yaşıyor.
 

Son zamanlarda artan vaka sayılarının ardından gündeme gelen Koronavirüs'te yeni bir varyant ortaya çıktı.

Etiketler :